A Pécsi Tudományegyetem, Klinikai Központ, Fogászati és Szájsebészeti Klinika betegellátó részlegeként és az Általános Orvostudományi Kar, Arc-, Állcsont- és Szájsebészeti Tanszékének dento-alveoláris sebészet részlegeként egyik fő feladatunk a hozzánk forduló betegek ambuláns szájsebészeti ellátása. Feladatainkat nyolc szakorvossal, hat szakorvos-jelölttel és öt szakasszisztenssel látjuk el.
Évente, több, mint 13.000. eset ellátását végezzük. Beavatkozásaink között szerepelnek a rutin és nehezített fogeltávolítások, a fog- és szájsebészeti műtétek teljes spektruma (beékelődött fogak, állcsonti kórfolyamatok és ciszták ellátása), a szájüregi lágyrészeket érintő kórfolyamatok diagnosztikája és ellátása, a nyálmirigyek egyszerűbb sebészi és konzervatív ellátása, a fogeredetű arcüregi folyamatok ellátása, valamint a fogakat és az arc lágyrészeit érő sérülések ellátása is. A fogmegtartó sebészeti ellátás során aktívan kiszolgáljuk az endodonciai (gyökérkezelt fogak rezekciója), a fogszabályozó (elő nem tört fogak lehúzatása, transzplantációja) és az esztétikai fogászati együttműködést igénylő kezeléseket is (ún. foghosszabbítási, ínymódosítási eljárások). Részlegünkön több nemzetközileg bizonyított fogászati implantációs rendszerrel végzünk beültetéseket, illetve a fogatlan területek csontpótlási beavatkozásaival (GBR, gerincrepesztés, onlay plasztika, arcüreg-emelés) megteremtjük az implantátumok behelyezési lehetőségeit. Részlegünk a modern dento-alveoláris sebészet számára szükséges összes tárgyi feltétellel (pl.: PRF centrifuga, fiziodiszpenzerek, piezoelektromos eszközök, csontaugmentációs és implantációs eszközkészletek) rendelkezik. A navigált és 3D nyomtatást igénylő sebészeti feladatokat is el tudjuk látni.
Részlegünk emellett heti több, mint 40 órában fogorvostanhallgatók gyakorlatos képzését és heti kb. 12-16 órában tantermi oktatását is végzi, magyar, angol és német nyelveken. Emellett kollégáink aktívak a tudományos diákköri és a diplomamunka témavezetések területén is.
Kutatási és publikációs tevékenységünk nemzetközi szinten is összemérhető, amely az elmúlt 5 évben 170 impaktfaktort eredményező 40 publikációt jelentett. A fogászati és szájsebészeti beavatkozásokhoz köthető idegsérülésekről szóló és a betegek tájékoztatását szolgáló online könyvünk több, mint 7000 letöltésnél tart.
A tanszék és a részleg vezető professzora jelenleg a Magyar Arc-, Állcsont- és Szájsebészeti Társaság elnöke, illetve a Journal of Cranio-Maxillofacial Surgery nemzetközi folyóirat rovatszerkesztője. A részleg több munkatársa is PhD fokozatot szerzett, a tanszékvezető a Magyar Tudományos Akadémia doktora és az Újvidéki Orvostudományi Egyetem kinevezett vendégprofesszora. Kollégáink rendszeresen felkért előadók hazai és nemzetközi továbbképzéseken, konferenciákon.
Rutin fogeltávolítás („foghúzás”): helyi érzéstelenítést követően, a fog állapotától, a gyökerek tulajdonságaitól, kóros eltérésektől, hozzáférhetőségtől és a szomszédos fogak jellemzőitől függően különböző eszközökkel (fogók, emelők, fúrók, stb.) végzett szájsebészeti beavatkozás, mely során az ínyt elválasztjuk a fognyaktól, majd a fogat fogóval megragadva, vagy emelők segítségével kimozdítjuk a fogmederből, a kóros szöveteket kaparókanállal eltávolítjuk, és a szakma szabályainak megfelelően a sebet ellátjuk (összenyomás, gézre haraptatás, vérzéscsillapító alkalmazása, varrat, stb.).
Sebészi fogeltávolítás: Ez a fogászati eljárás akkor válik szükségessé, ha egy fogat nem lehet hagyományos módszerrel eltávolítani (betört fog, beékelt fog, stb.). Helyi érzéstelenítés alkalmazása után az ínyt megnyitjuk, szükség esetén fúróval végzett csonteltávolítást végzünk, hogy hozzáférést biztosítsunk a foghoz. Gyakran a fog feldarabolását is elvégezzük fúrók segítségével. Speciális eszközökkel, például fogókkal és emelőkkel távolítjuk el a fogat, miközben különös figyelmet fordítunk a környező szövetek és fogak épségére. Az üres fogmedret tisztítjuk, a gyulladásos szöveteket eltávolítjuk, majd a sebet összevarrjuk.
Alveolus korrekció: A fogmedernyúlványt érintő szabálytalanságok sebészeti helyreállítása (helyi érzéstelenítésben végzett ínymetszést követően csontcsípővel vagy fúróval), amely lehetővé teszi az anatómiai formák és funkciók visszaállítását, különösen fogpótlások vagy implantátumok behelyezése előtt. Az eljárásra általában fogeltávolítást követően néhány héten belül lehet szükség, amennyiben a fogeltávolítás helyén éles csontperem vagy csonttüske alakul ki, ami irritálja az ínyt, érzékenységet okozva.
Alveolus excochleatio önállóan, vagy drain/sebpakolás alkalmazásával: A fogmedergyulladás (fogeltávolítást követő lüktető, heveny fájdalom, rossz szájszag) sebészi kezelési módszere, amikor kóros szöveteket, illetve a szövettörmeléket helyi érzéstelenítésben kaparókanállal eltávolítjuk, új vérzést, illetve vérrögképződést eredményezve, ezáltal újraindítjuk a seb gyógyulását. Kombinált eljárás során a kaparást követően gyakran alkalmazunk fertőtlenítő seböblítést, majd a sebbe draint vagy speciális sebpakolást helyezünk. A cél a fájdalomcsillapítás, a fertőzések megszüntetése és a gyógyulás elősegítése. Az átöblítést, a draincserét, illetve a pakolás cseréjét a panaszok megszűnéséig, 1-2 naponta ismételjük.
Alveolus átöblítés sebpakolás alkalmazásával: Némely esetben a fogmedergyulladást elég lehet csak átöblítéssel, valamint sebpakolással kezelni. Ezen esetekben nem szükséges helyi érzéstelenítést alkalmazni. A folyamatot a panaszok megszűnéséig, 1-2 naponta ismételjük.
Gyökércsúcs resectio és retrográd gyökértömés: A gyökércsúcs sebészeti eltávolítása és a foggyökér retrográd tömése lehetővé teszi a fertőzések megszüntetését és a fog megtartását. Helyi érzéstelenítésben, ínymetszést követően a gyökércsúcs körüli csontot eltávolítjuk fúrók segítségével, majd a gyökércsúcsot eltávolítjuk (fúró), és ultrahangos műszerrel a gyökércsatornát előkezeljük, hogy egy speciális tömőanyaggal lezárhassuk. A műtét a seb zárásával ér véget.
Cystaszűkítés: A cystás elváltozások méretének csökkentése céljából helyi érzéstelenítésben a cysta megnyitását, és szövettani mintavételt követően műanyag csövet rögzítünk a cystában. Ezen keresztül a páciens minden nap átöblíti az üreget, így a termelődő váladék távozni tud, lecsökken a belső nyomása, és néhány hónap alatt összezsugorodik. A csökkent méretű cysta eltávolítása egy következő időponton végzendő.
Cystectomia: A cysták teljes eltávolítása helyi érzéstelenítésben történik, amit ínymetszés után, általában csontfúrást követően kaparókanalakkal végzünk el. Az eljárás során eltávolított cystafalat általában szövettani vizsgálatra küldjük. Némely esetben (keratocysta) kiegészítő kezeléseket (módosított Carnoy-oldat, perifériás csonteltávolítás, cryoterápia, stb.) alkalmazunk az újbóli kialakulás megelőzése miatt.
Impactált fog feltárása: Ez az eljárás olyan esetekben szükséges, amikor egy fog nem tud normál módon előtörni, vagy beszorul más fogak közé, legtöbbször felső szemfogak esetén. Az íny és szükség esetén a csont megnyitásával a fogat szabaddá tesszük, és vagy szabadon hagyjuk, vagy fogszabályozó készüléket ragasztunk rá, amivel a fogat sorba lehet állítani.
Sinuszárás: Ez az eljárás olyan helyzetekben szükséges, amikor egy fogeltávolítás vagy más fogászati kezelés következtében megsérül az arcüreg, és közvetlen kapcsolat jön létre a szájüreggel. A cél az anatómiai viszonyok helyreállítása, amelyet az arcüreg és a szájüreg közötti nyílás sebészeti lezárásával érjük el. A megfelelő gyógyulás biztosítása érdekében gyakran alkalmazunk varratokat, de néha a környező íny megnyújtására van szükség a defektus zárásához. A gyógyulás eléréséhez a sebészi beavatkozással egyenértékű a páciens megfelelő együttműködése.
Csontpótlás: Ez az eljárás lehetőséget nyújt az állcsontok hiányzó vagy sérült csontszövetének pótlására, amely saját csonttal, emberi, állati vagy mesterséges anyagokkal történik (csontpótló, membrán, szegecsek, csavarok). A regenerálódási folyamat elősegítése mellett a cél az implantátum stabilitásának biztosítása, valamint a csont természetes állapotának visszaállítása.
Sinuslift (nyitott, zárt): Ez egy helyi érzéstelenítésben végzett speciális csontpótlási eljárás, ami az arcüreg alsó falának megemelését szolgálja, amely lehetővé teszi a csontszövet pótlását és az implantátum behelyezését olyan területen, ahol a csont magassága nem elegendő. Nyitott sinuslift során az arcüreg direkt feltárásával dolgozünk, míg zárt technikánál kisebb invazív beavatkozást alkalmazunk. Mindkét eljárás célja a megfelelő csontmagasság létrehozása az implantáció sikeressége érdekében.
Lágyrészpótlás: Az elégtelen mennyiségű vagy minőségű lágyszövetek helyreállítása esztétikai és funkcionális célokkal, amely során saját szövetek vagy bioanyagok segítségével javítjuk a terület állapotát. Az eljárást főleg fogpótláskészítés előtt végezzük, jobb feltételeket teremtve a későbbi pótlás számára.
Implantátum beültetés: Az állcsontba helyezett mesterséges foggyökér szilárd alapot biztosít a fogpótlások rögzítéséhez, megtámasztásához. Az eljárás előzetes alapos tervezést, megfelelő csontmennyiséget és -minőséget igényel, hogy hosszú távú stabilitást garantáljon. Helyi érzéstelenítésben, ínymetszést követően fúrósorozattal történik az implantátum ágyának kialakítása, majd annak behelyezését követően a csavar megszorulásától függően vagy teljes sebzárást, vagy ún. ínyformázócsavar melletti zárást, vagy azonnali protokoll mellett ideiglenes pótlás melletti sebzárást végzünk. Néhány hónap csontosodást követően lehet folytatni a fogpótlás készítését.
Implantátum felszabadítás: A becsontosodott, teljesen bezárt implantátum felett helyi érzéstelenítésben ínymetszést követően ínyformázó csavar vagy ideiglenes pótlás mellett zárjuk a sebet. Az íny gyógyulása után folytatjuk a fogpótlás készítését.
Kórszövettani mintavétel (csontból, lágyszövetből): A mintavétel fontos lépés a pontos diagnózis és a megfelelő kezelési terv meghatározása érdekében. Amennyiben kicsi az elváltozás, úgy a teljes eltávolítás megtörténik, nagyobb elváltozások esetén csak egy részét távolítjuk el. Helyi érzéstelenítésben, ínymetszés után a csontból kemény eltérés esetén speciális fúrók segítségével, míg lágy elváltozás esetén kaparókanállal mintát veszünk, majd zárjuk a sebet. Lágyszöveti elváltozásból helyi érzéstelenítésben szike segítségével történik a mintavétel, majd a sebet varratokkal zárjuk.
A betegek időpont kérés nélkül érkezhetnek klinikánkra a szájsebészeti beutalójuk birtokában. A klinika földszintjén működő diagnosztikai részleg ún. első betegvizsgálatot végez és szükség esetén röntgenfelvételeket készít. Ezután a beteg a Digitális Előjegyzési Rendszerben konkrét ellátási időpontot, vagy további vizsgálati időpontot kap a szájsebészetünkre. Az aktuális leterheltség figyelembevételével, a betegek a diagnosztikai részlegről egyenesen a szájsebészeti részlegünkre is kerülhetnek rendelési időnkben (H-P: 8:00-14:00). Amennyiben a beteg állapota rutin szájsebészeti ellátást igényel, azt az ellátást nagyon nagy valószínűséggel ugyanazon napon el is végezzük. Amennyiben a vizsgálatunk alapján műtéti ellátásra van szükség, akkor azonnal konkrét műtéti időpontot egyeztetünk, de ez sebészi műtéteknél megszokott módon, csakis a beteg alapos kivizsgálása (kórtörténet, szedett gyógyszerek, súlyos betegségek, allergiák, korábbi műtétek) és a műtéti feladat pontos megismerése után lehetséges. Amennyiben a beteg, fogorvosi alapellátás körébe tartozó ellátási igénnyel (pl.: fogeltávolítás) érkezik szakellátásunkra, úgy a rendelő vezető szakorvosa mérlegelni fog, hogy a fogorvostanhallgatói kezelést ajánlja-e fel vagy a beteg visszairányítását az alapellátóhoz.
Fogászati és Szájsebészeti Klinika Szájsebészeti I. | H-P: 8:00-14:00 | +36 72 502 426 +36 72 536000 / 39107, 39108 |
Fogászati és Szájsebészeti Klinika Szájsebészet III. | H-Cs: 8:00-14:00 P: 8:00-13:00 | +36 72 502 426 +36 72 536000 / 39107, 39108 |
Fogászati és Szájsebészeti Klinika Szájsebészet VI. | H-P: 8:00-14:00 | +36 72 502 426 +36 72 536000 / 39107, 39108 |