Szív-és érrendszeri betegek ambuláns ellátása. Szívritmuszavarok, vérnyomás problémák, koszorúér megbetegedések, szívelégtelenség, onkológiai kezelés mellett kialakuló szívproblémák, ritka kardiológiai betegségek (kardiomiopátiák) felderítése, műtét előtti terhelhetőség felmérése. EKG készítés, vérnyomás mérés, pulzus mérés, oxigén szaturáció mérés. Szükség esetén echokardiográfia (szívultrahang), Holter EKG (24 órás EKG), ABPM (24 órás vérnyomásmonitorozás), több napos Holter EKG, transztelefonos EKG végzése. Dietetikai tanácsadás.
Első vizsgálat esetén kérjük, hogy a vizsgálatra hozza magával korábbi egészségügyi dokumentumait, pontos gyógyszerlistáját, laborvizsgálat eredményét.
Kontrollvizsgálatra érkező pácienseinket kérjük hozzák magukkal az előző vizsgálat óta történt vizsgálati eredményeiket (labor, CT, MR stb.), pontos aktuális gyógyszerlistájukat, előző ambuláns lapjukat.
Az ABPM vizsgálat során 24 órán keresztül rendszeresen – nappal 15 percenként, éjszaka 30 percenként - méri a vérnyomást. A vérnyomás monitorozás fontos vizsgálat a hipertónia diagnózisának pontos felállításában, a vérnyomás nappali és éjszakai ingadozásának követésében, illetve kontrollként a vérnyomáscsökkentő gyógyszer hatásosságának megítélésében.
A vizsgálat menete: A mérés a beteg megszokott hétköznapi aktivitása mellett teljesen automata vérnyomásmérővel történik. A vizsgálat során egy mandzsettát helyezünk a nem domináns (általában a bal) felkarra, egy tokba helyezett kis gépet akasztunk egy pánt segítségével a beteg nyakába, a gépet a mandzsettával egy vékony puha gumicső köti össze. A túl szoros vagy túl laza mandzsetta pontatlan értéket eredményez, tehát ha a mandzsetta nyugalmi állapotban szorít vagy laza mihamarabb meg kell igazítani annyira, hogy egy ujj éppen beférjen a mandzsetta és a felkar közé. Előjegyzés alapján hétköznapokon a reggeli órákban történik a készülék felhelyezése és levétele.
A 24 órás EKG vizsgálat lényege, hogy a Holter monitort egy napra felhelyezzük a beteg mellkasára. A készülék 24 órán keresztül folyamatosan rögzíti a szív elektromos jeleit, az EKG felvételt a vizsgálatot követően szakorvos értékeli ki. A vizsgálathoz öntapadó elektródákat ragasztunk a mellkasra, melyek vezetékek segítségével kapcsolódnak össze egy hordozható, kisméretű készülékkel, amely a nyakban lóg egy kis táskában, és a szívből érkező elektromos jeleket memóriakártyára rögzíti. Eközben a páciens nyugodtan végezheti napi megszokott tevékenységét.
Mivel a készülék egész nap a testen lesz, nem szabad levenni és víz sem érheti. Praktikus a vizsgálat előtt lemosakodni. Ha a páciens erős mellkasszőrzettel rendelkezik, érdemes leborotválni, hogy a műszer érzékelői jól feltapadjanak.
A betegnek a vizsgálat ideje alatt egy eseménynaplót kell vezetnie, amibe az aznapi tevékenységét rögzíti. Feladata a vizsgálat közben, hogy ha kellemetlenséget, szívpanaszt észlel, akkor jelezze az eseménynaplóban, ami az adatok kiértékelésnél fontos információval szolgál az orvosnak. A vizsgálat teljesen veszélytelen és fájdalommentes. Előjegyzés alapján hétköznapokon a reggeli órákban történik a készülék felhelyezése és levétele.
Ennél a vizsgálatnál a készülék több napig, akár 1 hétig is a páciensen lehet. A készülék folyamatosan rögzíti a szív elektromos jeleit, az EKG felvételt a vizsgálatot követően szakorvos értékeli ki. A vizsgálathoz öntapadó elektródákat ragasztunk a mellkasra, melyek vezetékek segítségével kapcsolódnak össze egy hordozható, kisméretű készülékkel, amely a nyakban lóg egy kis táskában, és a szívből érkező elektromos jeleket memóriakártyára rögzíti. Eközben a páciens nyugodtan végezheti napi megszokott tevékenységét.
Mivel ez több napig a betegen lesz, ezért a napi tisztálkodás idejére le lehet venni, majd új elektródák segítségével vissza kell helyezni a készüléket. Ezt az eseménynaplóban is rögzíteni kell. Természetesen biztosítjuk a kellő számú elektródot.
A betegnek a vizsgálat ideje alatt egy eseménynaplót kell vezetnie, amibe az aznapi tevékenységét rögzíti. Feladata a vizsgálat közben, hogy ha kellemetlenséget, szívpanaszt észlel, akkor jelezze az eseménynaplóban, ami az adatok kiértékelésnél fontos információval szolgál az orvosnak. A vizsgálat teljesen veszélytelen és fájdalommentes. Előjegyzés alapján hétköznapokon a reggeli órákban történik a készülék felhelyezése és levétele.
Ez egy EKG készülék otthoni használatra. 10 napra kapja meg a vizsgált személy megfelelő betanítást követően. A készülékkel minden nap legalább 1 EKG-t kell készíteni, ha panasza van, akkor többet is lehet. A készülék használata egyszerű, mindent hangosan mond, amit a páciensnek csinálnia kell az EKG elkészítéséhez. Az EKG elkészülte után a készülék automatikusan elküldi a központba az EKG-t, melyet a beteg kezelőorvosa rövid időn belül kiértékelhet.
Olyan ultrahangos képalkotó eljárás, melynek során mozgóképet nyernek a szívről, és a szívüregeket, az azokat határoló falakat, a billentyűket és a szívburkot vizsgálják. A szív összehúzódó és ellazuló képességeit, a koszorúér betegség miatti falmozgás zavarokat, billentyűbetegségeket, a szívüregek közti kóros irányú véráramlást, a szív üregeiben kialakult vérrögöt, a szívburokban meggyűlő folyadékot lehet kimutatni vele. A legkíméletesebb, káros hatással nem járó képalkotó vizsgálat az ultrahangvizsgálat. A szív ultrahangvizsgálata során a beteg meztelen felsőtesttel bal oldalára, majd hanyatt fekszik az ágyon. Előkészítésre nincs szükség. Bőrét az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselével kenik be. A vizsgálófejet ráhelyezik a bőrére, esetleg kissé rá is nyomják a mellkasára. Az orvos a vizsgálófejet mozgatva alkot képet a szív különböző területeiről. A vizsgálat fájdalmatlan, veszélytelen és szükség esetén megismételhető. Előjegyzés alapján történnek a vizsgálatok.
Speciális esetekben, illetve megbetegedésekben a mellkasfalon keresztül végzett ultrahang vizsgálat nem ad kielégítő választ az orvos számára, illetve nem ábrázolhatóak megfelelően bizonyos eltérések. Ilyenkor van szükség egy vékony műanyag borítású csőben lévő ultrahang fej levezetésére a nyelőcsőbe szájon keresztül. Ez a vizsgálat minden esetben a páciens beleegyezésével, helyi érzéstelenítő alkalmazásával történik. Fontos, hogy a vizsgálatot kizárólag éhgyomorra (legalább 6-8 órás éhezést követően) szabad elvégezni. A vizsgálat előtt kanült helyezünk a beteg karvénájába.
Terheléses szívultrahang vizsgálat
A terheléses szívultrahang egy speciális ultrahangos képalkotó eljárás, amelynek során a szívet fizikai, vagy ahogy klinikánkon is, gyógyszeres (dobutamin) terhelés közben vizsgálják. A cél, hogy képet kapjanak a szív működéséről terhelés alatt, és azonosítsák az esetleges koszorúér-betegséget, falmozgászavarokat, billentyűbetegségek súlyosságát.
A vizsgálat során vénás kanül kerül behelyezésre a betegek alkarjába. A folyamatosan nehezedő terhelés során a páciens pulzusa és vérnyomása megemelkedik, amit a terheléses szívultrahang vizsgálat során folyamatosan monitorozunk, emellett pedig orvosunk szívultrahangos felvételeket is készít.
Előjegyzés alapján történik, a vizsgálat előtt kérjük 4 órával ne egyenek, kevés folyadékot fogyaszthatnak. Kísérővel érkezzenek, mert a vizsgálat végén olyan gyógyszert is kaphat (atropin), mely átmenetileg a pupillát tágítja ezáltal rontva a szem fókuszálását. A vizsgálat kb. 30 percet vesz igénybe.
A vizsgálat megkezdése előtt EKG elektródákat csatlakoztatunk a mellkasra, valamint egy vérnyomásmérő mandzsettát a felkarra. A vizsgálat előtt az orvos meghatározza a kornak és egészségi állapotnak megfelelő maximális pulzus számot, amit a járószalag sebességének és meredekségének emelésével fokozatosan fog a páciens elérni. A vizsgálat során folyamatosan monitorozzuk a 12 elvezetéses EKG-t, a szívritmust, a szívfrekvenciát és a vérnyomást. A terheléses EKG vizsgálat végén a pácienst pihentetjük a pulzusszám normalizálódásáig. Kérjük, hozzon magával kényelmes ruhát és törülközőt. A vizsgálat előtt 4 órával már csak könnyű, kis mennyiségű ételt fogyasszon, vizet lehet inni. A vizsgálatokat előjegyzés alapján végezzük.
A vizsgálatot szívelégtelen betegek terhelhetőségének felmérésére végezzük. A 6 perces járástesztet egy minimum 20 m hosszú folyosón végezzük el. Stopperórával mérve az időt arra vagyunk kíváncsiak, hogy a beteg 6 perc alatt a saját, maximális gyalogló tempójában hány méter távolságot tud megtenni.
Előjegyzés telefonszáma: 06 72 536-000/32615 vagy 32616 mellék
- FONTOS! Kérjük, telefonon történő megkeresés esetén is a beteg azonosításhoz adja meg a TAJ számot és egyéb adatait (pontos lakcím és telefonszám, amelyen leleteiről illetve vizsgálatairól értesíthetjük)
Hétfő
Dr. Habon Tamás: 09:00-14:30
Dr. Rábai Miklós: 09:00-14:00
Kedd
Prof. Dr. Tóth Kálmán: 09:00-12:00
Dr. Tótsimon Kinga: 12:00-14:30
Dr. Gál Roland: 09:00-14:30
Szerda
Dr. Kenyeres Péter: 09:30-14:30
Csütörtök
Dr. Márton Zsolt: 09:00-14:30
Dr. Magyar Klára: 09:00-14:00
Péntek
Prof. Dr. Halmosi Róbert: 09:00-14:30
Dr. Tótsimon Kinga: 11:00-14:30