Ugrás a tartalomra
  • Tájékoztató
  • Vizsgálatokról
  • Előjegyzés
  • Rendelési idő
  • Munkatársak
  • Galéria

Szakambulanciánkon vérképző rendszeri betegségek, véralvadási zavarok (mind vérzékenység, mind fokozott véralvadás) gyanújával vagy igazolt betegségével rendelkező betegek kivizsgálása és ambuláns gondozása zajlik. Hematológiai betegségek (limfóma, leukémia) vonatkozásában a területi ellátási kötelezettségben meghatározott régióból várjuk betegeinket. Ambulanciánk az örökletes vérzékenység (hemofilia) szempontjából a dél-dunántúli régió ellátó központja.

Tevékenység: Ismeretlen, eddigi vizsgálatokkal nem felderített eredetű vérsejtszám eltérések, nyirokcsomók megnagyobbodással járó állapotok, egyéb szűrő laborvizsgálatokkal felmerülő hematológiai betegségek (limfóma, leukémia) diagnosztikája. A kórelőzmény és aktuális panaszok pontos felderítését segíti a korábbi lényeges orvosi dokumentációk, leletek, aktuális gyógyszerelési lista ismerete, ezért azokat kérjük, hozzák magukkal. Betegvizsgálatot követően célzott széles körű laboratóriumi vérvizsgálatok mellett szükség esetén – előre egyeztetett időpontban – csontvelő vétel is történik. Nyirokrendszeri daganatos betegség gyanúja esetén célzott biopsziás szövetmintavételt sebészi vagy radiológiai konzultációt követően az adott intézetben végzik előjegyzett időpontban. Beteggondozás során ellenőrző labor- és képalkotó vizsgálatok szervezése, kiértékelése történik.

Vérzékenység vagy trombózis készség gyanúja esetén a családban korábban előforduló hasonló események minél pontosabb ismerete nagyban segítheti a diagnózis felállítását. Kérjük, első megjelenés előtt lehetőség szerint ezen információkat gyűjtse be.

Tájékoztató a szakrendelésünkön elérhető vizsgálatokról
Szükséges-e éhgyomorral érkezni a vizsgálatra?

Nem! A hematológiai irányú laborvizsgálatok többségét nem befolyásolja a gyomor teltség állapota, így – hacsak előzetesen erre nem kapott jelzést - nem szükséges éhezés, szomjazás a vizsgálat előtt. Ugyanez vonatkozik csontvelői mintavételre.

Hasi képalkotó vizsgálatokra (UH, CT, MRI) ugyanakkor éhgyomorral javasolt érkezni, hogy a kiértékelés minél pontosabb legyen.

Csontvelői mintavétel: a mintavétel legtöbb esetben a medence csípőcsontjából (azaz nem gerincvelőből és nem a csípő ízületből) helyi érzéstelenítésben történik (ú.n. crista biopszia). Bizonyos esetekben a szegycsontból is végzünk mintavételt, azonban ennek során csak csontvelői aspiráció végezhető, mely nem minden indikációban elegendő, így általában crista biopsziára törekszünk.

Megfelelő bőrfertőtlenítést követően a bőr és mélyebb szövetek, valamint a csonthártya érzéstelenítését követően csontvelő aspiráció (kiszívás) és csontszöveti mintavétel (crista biopszia) történik. A vizsgálatot követően átlagos min. 10 percen át egy homokzsákon kell feküdni az esetleges lokális bevérzés minimalizálása érdekében. 

Column 2 Crista biopszia végzésének anatómiai helye

A vizsgálat általában – a fentiekkel együtt – 20-25 percet vesz igénybe. A vizsgálatot követően a beteg önállóan képes távozni az intézményből.

Trombofília vizsgálat: a véralvadási rendszer fokozott trombózis készségével járó eltéréseinek kivizsgálása. Speciális labor- és genetikai vizsgálatok történnek. A genetikai irányú vérvétel (FII és FV bizonyos mutációinak vizsgálata) a PTE Orvosi Genetikai Intézetében történik, melyre beutalót adunk ki. A vizsgálatra időpontot a beutalón jelzett telefonszámon kell igényelni.

A véralvadási rendszer működését szabályozó speciális elemek (ú.m. antitrombin, protein-C, protein-S, lupusz antikoaguláns) vizsgálati eredményét alapvetően befolyásolják a véralvadásgátló gyógyszerek és a tromboembóliás események. Ezekre tekintettel ezek laborvizsgálata leghamarabb az eseménytől számított 3 hónappal végezhetők. A vizsgálat előtt bizonyos idővel a véralvadásgátló gyógyszerek átmeneti felfüggesztése szükséges pontos orvosi tájékoztatás alapján. Önkényesen ne hagyja abba ezen gyógyszerek szedését a vizsgálat előtt!

Előjegyzés telefonszáma: 06 72 536 000 / 32615 vagy 32616 mellék

Előjegyzési időponthoz szükséges adatok
  • Melyik szakrendelésre kíván jelentkezni? 
  • TAJ szám
  • Ha nem szerepel a Klinikai Központ adatbázisában, megadandók:
    • Név
      Születéskori neve
      Születési dátum, hely
      Anyja neve
      Lakcím
      Telefonszám
      Háziorvosának a neve
  • Járt-e már korábban az adott betegellátó egyégben?
  • Ha igen, milyen betegséggel/betegségekkel kezelték?
  • Időpontkérés telefonon, lehetőleg 12:30 és 15:30 között
  • FONTOS! Kérjük, telefonon történő megkeresés esetén is a beteg azonosításhoz adja meg a TAJ számot és egyéb adatait (pontos lakcím és telefonszám, amelyen leleteiről illetve vizsgálatairól értesíthetjük)
  • Személyesen, a betegirányító pultban dolgozó munkatársaknál: 07:30 és 15:30 között
  • Kérjük e-mailen történő megkeresés esetén adja meg a betegazonosításhoz szükséges adatait (név, TAJ szám, születési dátum, anyja neve, lakcím, telefonszám)
  • Szakambulanciánk beutaló köteles!

Hétfő
Dr. Kohl Zoltán: 09:00 - 13:00
Dr. Pammer Judit: 09:00 - 15:00

Kedd
Dr. Szakács Zsolt: 09:00 - 15:00
Dr. Kosztolányi Szabolcs: 09:00 - 14:00

Szerda
Dr. Alizadeh Hussain: 08:00 - 14:00
Dr. Szakács Zsolt: 09:00 - 14:00

Csütörtök
Dr. Tóth Orsolya: 08:00 - 15:00
Dr. Kohl Zoltán: 09:00 - 14:00

Péntek
Dr. Kosztolányi Szabolcs: 09:00 - 12:00
Dr. Szomor Árpád: 08:00 - 15:00

Szakrendelés munkatársai
Dr. Alizadeh Hussain,  egyetemi docens
Dr. Pammer Judit,  tanársegéd
Dr. Tóth Orsolya,  adjunktus
Csavari Éva,  laboratóriumi szakasszisztens
Somos Éva,  laboratóriumi szakasszisztens
Elérhetőség
 Betegellátó egység
 Telefon
06 72 536 000 / 32615
 E-mail
1belidopontjpkt@pte.hu
 Épület
0. szint A szárny
Ifjúság úti telephely
7624 Pécs, Ifjúság útja 13.