Szakambulanciánkon vérképző rendszeri betegségek, véralvadási zavarok (mind vérzékenység, mind fokozott véralvadás) gyanújával vagy igazolt betegségével rendelkező betegek kivizsgálása és ambuláns gondozása zajlik. Hematológiai betegségek (limfóma, leukémia) vonatkozásában a területi ellátási kötelezettségben meghatározott régióból várjuk betegeinket. Ambulanciánk az örökletes vérzékenység (hemofilia) szempontjából a dél-dunántúli régió ellátó központja.
Tevékenység: Ismeretlen, eddigi vizsgálatokkal nem felderített eredetű vérsejtszám eltérések, nyirokcsomók megnagyobbodással járó állapotok, egyéb szűrő laborvizsgálatokkal felmerülő hematológiai betegségek (limfóma, leukémia) diagnosztikája. A kórelőzmény és aktuális panaszok pontos felderítését segíti a korábbi lényeges orvosi dokumentációk, leletek, aktuális gyógyszerelési lista ismerete, ezért azokat kérjük, hozzák magukkal. Betegvizsgálatot követően célzott széles körű laboratóriumi vérvizsgálatok mellett szükség esetén – előre egyeztetett időpontban – csontvelő vétel is történik. Nyirokrendszeri daganatos betegség gyanúja esetén célzott biopsziás szövetmintavételt sebészi vagy radiológiai konzultációt követően az adott intézetben végzik előjegyzett időpontban. Beteggondozás során ellenőrző labor- és képalkotó vizsgálatok szervezése, kiértékelése történik.
Vérzékenység vagy trombózis készség gyanúja esetén a családban korábban előforduló hasonló események minél pontosabb ismerete nagyban segítheti a diagnózis felállítását. Kérjük, első megjelenés előtt lehetőség szerint ezen információkat gyűjtse be.
Nem! A hematológiai irányú laborvizsgálatok többségét nem befolyásolja a gyomor teltség állapota, így – hacsak előzetesen erre nem kapott jelzést - nem szükséges éhezés, szomjazás a vizsgálat előtt. Ugyanez vonatkozik csontvelői mintavételre.
Hasi képalkotó vizsgálatokra (UH, CT, MRI) ugyanakkor éhgyomorral javasolt érkezni, hogy a kiértékelés minél pontosabb legyen.
A vizsgálat általában – a fentiekkel együtt – 20-25 percet vesz igénybe. A vizsgálatot követően a beteg önállóan képes távozni az intézményből.
Trombofília vizsgálat: a véralvadási rendszer fokozott trombózis készségével járó eltéréseinek kivizsgálása. Speciális labor- és genetikai vizsgálatok történnek. A genetikai irányú vérvétel (FII és FV bizonyos mutációinak vizsgálata) a PTE Orvosi Genetikai Intézetében történik, melyre beutalót adunk ki. A vizsgálatra időpontot a beutalón jelzett telefonszámon kell igényelni.
A véralvadási rendszer működését szabályozó speciális elemek (ú.m. antitrombin, protein-C, protein-S, lupusz antikoaguláns) vizsgálati eredményét alapvetően befolyásolják a véralvadásgátló gyógyszerek és a tromboembóliás események. Ezekre tekintettel ezek laborvizsgálata leghamarabb az eseménytől számított 3 hónappal végezhetők. A vizsgálat előtt bizonyos idővel a véralvadásgátló gyógyszerek átmeneti felfüggesztése szükséges pontos orvosi tájékoztatás alapján. Önkényesen ne hagyja abba ezen gyógyszerek szedését a vizsgálat előtt!
Előjegyzés telefonszáma: 06 72 536 000 / 32615 vagy 32616 mellék
- FONTOS! Kérjük, telefonon történő megkeresés esetén is a beteg azonosításhoz adja meg a TAJ számot és egyéb adatait (pontos lakcím és telefonszám, amelyen leleteiről illetve vizsgálatairól értesíthetjük)
Hétfő
Dr. Kohl Zoltán: 09:00 - 13:00
Dr. Pammer Judit: 09:00 - 15:00
Kedd
Dr. Szakács Zsolt: 09:00 - 15:00
Dr. Kosztolányi Szabolcs: 09:00 - 14:00
Szerda
Dr. Alizadeh Hussain: 08:00 - 14:00
Dr. Szakács Zsolt: 09:00 - 14:00
Csütörtök
Dr. Tóth Orsolya: 08:00 - 15:00
Dr. Kohl Zoltán: 09:00 - 14:00
Péntek
Dr. Kosztolányi Szabolcs: 09:00 - 12:00
Dr. Szomor Árpád: 08:00 - 15:00