Október 12. az ízületi betegségek világnapja, amikor világszerte azokra az emberekre irányul a figyelem, akik nap mint nap fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal élnek. E jeles nap célja, hogy tudatosítsa: az ízületi betegség nemcsak egészségügyi, hanem társadalmi kérdés is, amelyek megelőzéssel, korai felismeréssel és megfelelő kezeléssel sok esetben jól befolyásolhatók.
Dr. Kumánovics Gábor, a PTE KK Reumatológiai és Immunológiai Klinika igazgatója írása.
Az ízületi fájdalom és merevség nemcsak az időseket érinti – egyre több fiatal és középkorú ember is tapasztalja a tüneteket. Magyarországon minden harmadik felnőtt szenved valamilyen mozgásszervi panasztól. Az ízületi betegségek közé tartozik többek között a porckopás (arthrosis), a reumatoid artritisz, a spondylarthritisek és más gyulladásos kórképek is. Közös bennük, hogy hosszú távon rontják az életminőséget, és kezelés nélkül súlyos mozgáskorlátozottsághoz vezethetnek, a gyulladásos megbetegedések pedig – nem kellően hatékony kezelés mellett - az életkilátásokat jelentősen megrövidítik.
A mindennapokban ezek a betegségek nemcsak fizikai fájdalmat, hanem lelki megterhelést is jelentenek. A mozgás nehézsége, a függetlenség részleges elvesztése, a munkából való kiesés vagy a szociális elszigetelődés mind komoly teher a betegek és családtagjaik számára. Az ízületi betegségek Európában a tartós munkaképtelenség egyik leggyakoribb okai közé tartoznak – mégis, sok esetben időben felismerve és kezelve jól karbantarthatók.
A megelőzés, azaz a már gyermekkorban megkezdett rendszeres mozgás az egyik legjobb gyógyszer: életkorhoz és állapothoz igazított fizikai aktivitás, a normál testsúly megőrzése, a zöldségekben gazdag, kiegyensúlyozott étrend, valamint a korai orvosi vizsgálat mind segít megőrizni az ízületek egészségét.
A korszerű gyógyszeres és biológiai terápiák, a gyógytorna és a rehabilitáció ma már lehetővé teszik, hogy sok beteg újra aktív, teljes életet élhessen.
Néhány nap múlva, október 20-án tartjuk a csontritkulás (osteoporosis) világnapját, amely szintén a mozgásszervrendszer egészségére hívja fel a figyelmet.
A csontok és ízületek védelme közös cél: a mozgás, a kalcium- és D-vitamin-bevitel, valamint a rendszeres szűrés segít megelőzni a töréseket és megőrizni az önállóságot.
Az ízületi és csontbetegségek világnapjai arra emlékeztetnek, hogy a mozgás szabadsága az életminőség kulcsa. Ha odafigyelünk testünkre, ha időben kérünk segítséget és támogatjuk egymást, sokat tehetünk azért, hogy aktív, örömteli életet élhessünk.
A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Reumatológiai és Immunológiai Klinikája ezen a napon is szeretné hangsúlyozni az ízületi és csontbetegségek korai felismerésének és megelőzésének fontosságát. Célunk, hogy minden érintett időben megkapja a szükséges ellátást és bátorítást – mert a mozgás öröme és az aktív élet lehetősége mindannyiunk közös értéke.