Ugrás a tartalomra

Az AIDS elleni küzdelem érdekében nyilvánították 1988-ban egészségügyi világnappá december 1-jét. 

Az AIDS az immunrendszer betegsége. Szerzett immunhiányos tünetegyüttes, ami a humán immundeficiencia-vírus (HIV) okozta fertőzés következtében, évek alatt alakul ki. 

Mióta az első megbetegedéseket vizsgálták, a betegség a világ minden részét érinti. A világjárvány kezdete óta 88,9 millió ember fertőződött meg a vírussal, jelenleg kb. 39,9 millió ember él HIV-fertőzéssel. Világviszonylatban az éves új esetek száma csökken: 2010-ben 2,1 millió, míg 2023-ban 1,3 millió volt az új fertőzöttek száma. Ez jelentős, 39%-os csökkenést jelent. Magyarország az alacsonyan átfertőzött országok közé tartozik, azonban itt az új esetek számának csökkenését még nem sikerült elérni. Hazánkban évente átlagosan 230 új esetet ismernek fel, ennek mintegy ötöde van az AIDS-stádiumban. Jelenleg kb. 3000 HIV fertőzött él Magyarországon.

A betegség korai szakaszában a betegnek mononukleosisszerű tünetei jelentkeznek: láz, torokfájás, nyirokcsomó-megnagyobbodás, olykor kiütések tapasztalhatók. Amint ezek a tünetek megszűnnek, a beteg az úgynevezett tünetmentes fázisba kerül. A késői stádiumban (AIDS) megjelennek az úgynevezett opportunista megbetegedések, vagyis azok a fertőzések, amik a legyengült immunrendszerű szervezetet támadják meg, ám az egészséges embereknél sokkal enyhébb formában jelentkeznek, és rövidebb ideig is tartanak. A klinikusok általában akkor gondolnak a HIV-fertőzés lehetőségére, amikor a beteg egy ilyen opportunista megbetegedés kapcsán fekvőbeteg-intézménybe kerül. Ezekben az esetekben azonban a betegek túlélésének- és a későbbi jó életminőségnek az esélye alacsony. 

A cél a betegség tünetmentes stádiumban történő diagnózisa lenne.

Mivel a HIV-fertőzöttek jelentős része nem kap kezelést, a WHO, vagyis az Egészségügyi Világszervezet – a társszervezeteivel (UNAIDS, UNICEF) karöltve – célul tűzte ki annak elérését, hogy az évtized végére minden HIV-fertőzött gyermek megfelelő orvosi ellátásban részesüljön. 

A HIV-fertőzés jelenleg nem gyógyítható, de a szövődmények kialakulása megelőzhető. Az ún. antiretrovirális terápia (ART), majd annak továbbfejlesztett változata, a nagy hatékonyságú antiretrovirális terápia (HAART) bevezetése jelentősen csökkentette az AIDS-szel összefüggő megbetegedések és halálozások számát. A betegség így ma már kordában tartható, a HIV-fertőzöttek hosszú és teljes életet élhetnek. 

A rendszeres szűrés és a korai felismerés az egyetlen módja, hogy időben megkezdődhessen HIV-fertőzés esetén a vírusellenes kezelés. Ezzel megelőzhetőek a súlyos szövődmények és a vírus továbbadásának lehetősége. Minden szexuálisan aktív személy számára javasolt az évenként egyszeri szűrésen való részvétel. 

A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ I. számú Belgyógyászati Klinika Infektológia Tanszéke végzi 2014 óta a HIV fertőzöttek gondozását, kezelését, ahol szűrővizsgálatok elvégzésére is van lehetőség, de HIV-szűrést PTE KK Bőr- Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinikán is végeznek a szakemberek.

2024. december 1. vasárnap