KK hírek - 2014. január 27, hétfő

Nagy előrelépés az esélyegyenlőségben a PTE új fogászati rendelője

Új fogászati kezelővel bővült a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Fogászati és Szájsebészeti Klinikája. A rendelőben a gyermekeken kívül a mentálisan sérült gyermekkorú és felnőtt betegeket látják el. Az állami támogatásból kialakított egységgel közel száz páciens ellátása gyorsulhat fel.

Bódis József rektor kifejtette, a betegeknek és az egyetemnek is öröm az új kezelő, mellyel a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek és felnőttek ellátására szolgál. "A klinika régóta rossz helyzetben van, de ennek ellenére is képes nemzetközi szintű tudást nyújtani, éppen ezért szükséges a fogász szak egyetemi karrá fejlesztése - ez ellen azonban sokan ágálnak" - mondta el Bódis József.

A 30 négyzetméteres rendelőben a legkorszerűbb felszerelések (két új fogászati egységkészülék, kézi műszerek, altatógép) segítik az orvosok munkáját, az egység 40 millió forintos állami támogatással készült el, így most már régiós igényeket is ki tud elégíteni.

Páva Zsolt polgármester szerint Pécsen nincs ok az egészségügy helyzetét látva kétségbe esni, mert itt jól működnek a dolgok, mint például a 400 ágyas klinika megújítása. A polgármester hozzátette, a 400 ágyasnál is fontosabb azonban, hogy a fogyatékkal élőknek minél nagyobb segítséget tudjanak nyújtani - éppen ezért mérföldkő az új kezelő átadása. Hoppál Péter fideszes országgyűlési képviselő nagy előrelépést emlegetett, mert az új rendelővel lokálisról regionális szintre tudott lépni az ellátás, és a várólisták is rövidülni fognak.

Új fogászati kezelővel bővült a Pécsi Tudományegyetem Fogászati és Szájsebészeti Klinikája. Az ünnepélyes átadón Nagy Ákos docens intézetigazgató elmondta, fontos mérföldkő a kezelő átadása, a hat székkel gyorsítani lehet a várólistás betegek ellátását, mert jelenleg körülbelül százan várnak kezelésekre.

Fejérdy Pál, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem professzora (a fogászati tudományág első számú hazai képviselője) a PTE vezetését dicsérte, mert egy húszéves harcban, a fogyatékkal élők fogászati ellátásában sikerült áttörést elérniük az új egység létrehozásával.

A fogászati rendelő az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól várhatóan 40 millió forintos támogatást kap a betegek terápiás költségére, hogy a megváltozott ellátási igényű gyermekek és felnőttek fogászati ellátását megfelelő körülmények között biztosítsa a PTE klinikája. A Fogászati és Szájsebészeti Klinikán 2005 óta, évente mintegy 50-60 páciens részesül fogászati ellátásban, noha ennél jóval többre volna igény, azonban a nem megfelelő fizikai körülmények nem tették lehetővé nagyobb számú beteg ellátását. Az első beavatkozásokat 2014 februárjában kezdik meg a klinika szakemberei az új rendelőben.

Forrás: pecsistop.hu