KK hírek - 2019. december 20, péntek

A gyulladásos betegségek ellen fogtak össze a pécsi és a debreceni kutatók

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a Debreceni Egyetem (DE) munkacsoportjai által létrehozott Stratégiai Műhely célja annak feltárása, hogy az egyes fehérjék hogyan vesznek részt a szervezet egészséges működésének szabályozásában és fenntartásában, valamint milyen szerepük van egyes betegségek (például a sokízületi gyulladás, pikkelysömör, immunológiai kórképek, daganatos elváltozások, gyulladásos betegségek) kialakulásában. A cél elérésének érdekében a Műhely egy teljes mértékben eredeti, új szemléletet kíván meghonosítani, amely rendszerszinten, az élettani és kórélettani funkciókat meghatározó folyamatok (információcsere, védelem, táplálás, megújítás) rendszer-biológiai komplexitása mentén vizsgálja a fehérjék szerepét a betegségek patológiájában, diagnózisában, megelőzésében és személyre szabott terápiájában.

A kutatásban a PTE számos intézetete és kutatócsoportja is részt vesz: az Anatómiai Intézetben működő MTA-PTE Lendület PACAP Munkacsoport, a Farmakológiai Intézet Neuro- Immunfarmakológia Kutatócsoportja, az Immunológiai és Biotechnológiai Intézet, a Reumatológiai és Immunológiai Klinika Kutatócsoportja, a Bőr-, Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinika Kutatócsoportja, a Molekuláris Farmakológia Kutatócsoport, a Laboratóriumi Medicina Intézet és a Szenzoros Neuron-farmakológiai Kutatócsoport. A munkacsoportok kutatásaik során olyan modern orvosbiológiai, gyógyszerfejlesztési és egészségipari technológiákat, valamint világszínvonalú műszerparkot használnak, amely által végzett munka jelentős mértékben hozzájárul a hazai tudásbázisok K+F kapacitásának erősítéséhez és nemzetközileg is magas színvonalú kutatási eredmények létrehozásához.

Forrás:

bama.hu