KK hírek - 2019. november 26, kedd

Európában nálunk él a legtöbb elhízott kisgyermek

"A hatékony megelőzés csak kisgyermekkorban valósítható meg, később már csak a betegségek kezelésére van mód" - igyekeznek felhívni a közvélemény figyelmét azok a szakmai szervezetek, amelyek összefogásával indul mintaprogram a Pécsi Tudományegyetemen.

Szülőként fontos nagy hangsúlyt fektetni a gyermekek megfelelő életmódjára és a betegségek megelőzésére. A gyermekek első ezer napja határozza meg a későbbi egészséget, a teljes értékű életre való alkalmasságot. Születéskor hozunk magunkkal adott genetikai információkat, de a környezeti tényezők nagymértékben átalakíthatják ezeket. A genetika részben meghatározza a testalkatot és az anyagcserét, de a mikrobion, azaz a velünk együtt élő baktériumok és vírusok nagymértékben befolyásolhatják a genetikai kód kifejeződését. A korai túletetés, a nagyon steril környezetben tartás átprogramozzák az állapotot, ezáltal kedvezőtlenebb alkalmazkodást hoznak létre. A gyermek fogékonyabbá válik bizonyos betegségekre, mint pl. a cukorbetegség, kövérség, bizonyos fertőző betegségek.

Ezért hasznos kikérni orvosunk tanácsát gyermekünk boldog jövője érdekében. A Czeizel Intézet betegségmegelőzési programja élen jár a krónikus állapotok felderítésében, megelőzésében és gondozásában. Dr. Almássy Zsuzsanna, évtizedes szakmai tapasztalattal és kiváló klinikai eredményekkel rendelkező, elismert diabetológus, csecsemő- és gyermekgyógyász, az intézmény betegségmegelőzési programjának vezetője azokat a családokat is várja, akiknél az előző generációkban obesitas, vagyis kövérséggel, illetve súlyproblémákkal küszködnek. A megfelelő időben elkezdett prevencióval a genetikusan kódolt betegségek nagy része megelőzhető.

Ma már minden negyedik iskolás túlsúlyos vagy kövér, ennek a következménye cukoranyagcsere zavar, magas vérnyomás, zsírmáj és szív-érrendszeri betegség is lehet. Európában Magyarország listavezető ezen a téren, ennek az egyénre és a társadalomra való következményei is felbecsülhetetlenek. Nincs megfelelő test és egészségtudatunk, ezt idejekorán el kell kezdeni. Itt felmérhetik a gyerekeket, megfelelő programokat ajánlanak, akár gyógytornász, dietetikus segítségével, életmód tanácsadással. Diabetológusként a már kialakult betegségekkel és az azt megelőző úgynevezett prediabeteses állapotokkal is foglalkozik a doktornő. Ilyenek az inzulinrezisztencia, a különböző cukoranyagcsere zavarok. Ősszel és télen a változékony időjárás és a kiürült vitaminraktárak miatt az emberi szervezet sokkal jobban kitett a különböző környezeti hatásoknak, fertőzéseknek. Gyakrabban kaphatunk vírusos felsőlégúti fertőzéseket, amelyekre a kisgyermekek még fogékonyabbak. A megfelelő és változatos táplálkozással, vitaminbevitellel, sok mozgással és helyes öltözékkel sokat tehetünk a megelőzésért. A tanácsadáson ezek a problémák is szóba kerülhetnek.

Az elmúlt években kiemelt figyelmet kap a bélflóránk, azaz a bélrendszerünkben élő mikroorganizmusok, amit összefoglaló néven mikrobiomnak is neveznek. A felnőtt magyar lakosság közel kétharmada túlsúlyos vagy elhízott, ezzel az eredménnyel 2018-ban Magyarország volt a világ negyedik legelhízottabb országa. A fölösleges kilók nem csak esztétikai problémát okoznak, de rengeteg betegséghez is vezethetnek. Az elhízással kapcsolatos tanulmányok szerint, akin többletsúly van, annak 3-10 évvel is megrövidülhet az élete, ráadásul a túlsúlyos személy betegen eltöltött évei száma akár a 25-öt is elérheti - árulta el Dr. Bajnok Éva, a Duna Medical Center obezitológus szakorvosa.

Már kisgyermekkorban népbetegségnek számít az elhízás, az élet első 1000 napjában azonban megelőzhető az állapot A tinédzserek órákat töltenek a tablet, az okostelefon vagy a számítógép előtt. A Journal of Pediatrics című kiadványban publikált kutatás szerint azok, akik naponta 5 óránál többet töltenek képernyő előtt, kétszer nagyobb valószínűséggel fogyasztanak cukros üdítőitalt, emellett keveset mozognak. Egy ritka génhiba miatt egyes elhízott emberek jobban vonzódnak a zsíros ételekhez, ám az édes ételeket kevésbé részesítik előnyben - állapították meg a Cambridge-i Egyetem kutatói, akiknek tanulmánya az elsők között van, amely közvetlen kapcsolatot tárt fel emberi génhiba és az élelmiszerpreferencia között.

Czeizel Endre gyermekei, hírességek és újságírók is jelen voltak azon a rendezvényen, amelyen az Egészségmegőrzési és Diagnosztikai Központ - tisztelegve a magyar genetikus szakmai hagyatéka előtt - felvette a Czeizel Intézet nevet. A központ és a professzor munkássága a múltban is összefonódott: szakmai iránymutatása és szellemisége mindig is formálta a diagnosztikai központ célkitűzéseit és fejlődését.

Forrás:

csaladinet.hu