Gyógyszerészeti Intézet és Klinikai Központi Gyógyszertár
A Klinikai Központi Gyógyszertár belsõ gyógyszerárképzési rendje
A klinikák gyógyszerköltségeikkel történõ terhelésének alapja a gyógyszerek tényleges beszerzési árának matematikai átlagára, illetve az így számított és összesített gyógyszerfelhasználásuk. Ez a számítási technika minden kedvezményt összesít, és a tényleges "PTE-árban" jelenít meg. Így a különbözõ árengedmények, rabatt konstrukciók és adományok az érintett készítmény árának csökkenését eredményezik. Ez az árképzés jelenti a garanciát arra is, hogy minden felhasználó klinika a kedvezményekbõl maradéktalanul részesül, a mindenkori felhasználásával, illetve igényével arányos mértékben. A beszerzési árak matematikai átlagáras számítása megfelel a hatályos számvitelrõl szóló törvény elõírásainak is (1991. évi XVIII. tv. 35. §).
Az intézményi gyógyszerbeszerzés és nyilvántartás, valamint elszámolás tekintetében az emberi felhasználásra kerülõ gyógyszerekrõl szóló törvény elõírásait [2005. évi XCV. tv] vettük figyelembe, különös tekintettel a 14. §-ra.
A gyógyszer mintaadás és dokumentálás tekintetében alapvetõ a gyógyszer-reklám rendelet [11/2007. (III. 6.) EüM rendelet], amelynek átfogó intézeti foganatosítása szintén alapvetõ követelmény (lenne).
Azoknál a termékeknél, amelyek a központosított közbeszerzés hatálya alá esnek, a beszerzés és árkialakítás (is) a jogszabályi kötelmeknek megfelelõen történik [3/1998. (II.25) NM rendelet a 33/1998. (II. 25.) Korm. rendelet 2. §-ában foglalt felhatalmazás alapján rögzíti ezeket a készítményeket].
A "PTE-ár" kialakításának rendje a biztosíték arra, hogy a kedvezmények arányos módon kerülnek felosztásra. A különbözõ árcsökkentõ hatások eredményeként a PTE az éves gyógyszerbeszerzéseit a hivatalos hazai kórházi árakon számított 830,9 millió forinttal szemben 666,1 millió forintra tudta mérsékelni. A 169,7 millió forint különbözeten felül, amely az 1997. évi 155% -a, még további 16-17 millió forint megtakarítás keletkezett a gyógyszertári magisztrális munkadíjakból. A megtakarítások kedvezményezettjei, amely összességében 185 millió forintot jelentett, 100% -ban a POTE klinikái voltak (azaz a klinikai kiadások, gazdasági mérlegek ekkora összeggel mentesültek).
A Klinikai Központi Gyógyszertárból a klinikák a rendszeres havi összefoglaló jelentés részeként megkapják a felhasználásaikra és a lehetséges megtakarításokra is utaló adatokat: (I) a klinika gyógyszerfelhasználásában "legnagyobb részarányt jelentõ gyógyszerek listáját", (II) a hivatalos hazai kórházi gyógyszerár "50,1% alatti áron elérhetõ gyógyszerkészítmények listáját", (III) valamint a gyógyszertár (!) által bevételezett "rabatt" gyógyszerek listáját.
Közismert - jóllehet sokak által vitatott és valóban ellentmondásos -, hogy az intézményi és intézeti szinten dokumentált kedvezményeken túlmenõen a cégek promóciós gyakorlatának megfelelõen további intézeti, osztályos és személyes visszatérítés, érdekeltségi ösztönzõk is jelen vannak a kórházainkban, így a PTE-n is. Egy közelmúltban elvégzett felmérésünk szerint a PTE klinikáira, éves szinten összesítve, kb. 70-80 millió forint értékû "visszaforgatás" jut, amelynek kb. 60% -a valamilyen formában a PTE-n marad, míg a 40% -a "nyomtalanul kilép" az intézménybõl.
Példák a "PTE-ár" változásaira :
1.) Kedvezményezett áru gyógyszerbeszerzés hatása a "PTE-árra":
Egy példán keresztül bemutatva a nagykereskedelmi kedvezmény az alábbi módon jelenik meg a "PTE-árban":
A készítmény hivatalos "kórházi ára": 100 Ft/doboz. Nagykereskedõi kedvezmény mértéke: 4%. Ebben az esetben a "PTE-ár": 100 - 4 = 96 Ft / doboz (azaz a lista árhoz képest 4% -kal alacsonyabb).
Alkalmazása a gyakorlatunkban:
Minden nagykereskedõi kedvezmény elszámolása ilyen módon történik.
2.) Áru rabatt hatása a "PTE-árra":
Egy példán keresztül bemutatva az árurabatt az alábbi módon jelenik meg a "PTE-árban":
10 doboz vásárlása teljes áron (100 Ft/doboz) történik: 10 x 100 = 1.000 Ft-ért. A tíz doboznyi megrendeléshez kötõdõen (!) kerül leszállításra a rabatt gyógyszer is, példánkban újabb 5 doboz (azaz "kettõt fizet, hármat kap" akcióról van szó). Így a 15 doboz bevételezésére kerül sor, 1.000 Ft "bekerülési" áron, amely 66,67 Ft/doboz beszerzési átlagárat, "PTE-árat", eredményez (azaz a lista árhoz képest 33,33% -kal alacsonyabb ár).
Alkalmazása a gyakorlatunkban:
Minden áru rabatt elszámolása ilyen módon történik. A gyártókkal kötött keret megállapodásainkban rögzítjük, hogy a lista árhoz képest milyen mértékû árcsökkentõ kedvezményt nyújtanak. A megállapodásnak megfelelõ "PTE-ár" kialakítását a gyártók rendszerint áru rabatt átadásával biztosítják.
3.) "Ajándék v. minta" gyógyszer hatása a "PTE-árra":
Egy példán keresztül bemutatva az ajándék v. minta gyógyszer az alábbi módon jelenik meg a "PTE-árban":
a.) Az ajándék mennyisége 30 doboz. A PTE KK készlete - korábbi, fizetés ellenében beszerzett gyógyszer - 10 doboz, 100 Ft/doboz áron. Így a készlet értéke: 1.000 Ft. Az ajándék bevételezése után az aktuális átlagár, azaz "PTE-ár": 1.000 Ft / 40 doboz = 25 Ft/doboz (azaz a lista árhoz képest 75% -kal olcsóbb).
b.) Ajándék mennyisége 30 doboz és a korábbi beszerzésbõl készlet nincs, akkor a bevételezést követõen a "PTE-ár": 0 Ft (azaz a listaárhoz képest 100% -kal olcsóbb).
4.) Évközi, hivatalos árváltozás hatása a "PTE-árra":
A viszonylag gyakori árváltozások miatt szükséges az árváltozások hatásának értelmezése.
Egy példán keresztül bemutatva az árváltozás az alábbi módon jelenik meg a "PTE-árban":
A PTE KK készlete az árváltozáskor 3 doboz, amely értéke 3 x 100 Ft = 300 Ft. Ezt követõen újabb 5 doboz beszerzése történik, már a megemelt 120 Ft/doboz áron, 600 Ft-ért. Így az együttes készlet 8 doboz, amelynek értéke 900 Ft. A gyógyszer "PTE-ára" pedig: 900 Ft / 8 doboz = 112,5 Ft / doboz (azaz a 20% -os áremelés mellett az emelkedés mértéke – átmenetileg - csak: 12,5% -os). A továbbiakban az átlagár a régi árú termék csökkenésével arányosan - de ellentétesen - emelkedik, késleltetve az új ár megjelenését.